Sekcja Turystyczna


        W dniu 5 marca 2024r. odbyła się wycieczka do Krakowa. Głównymi punktami programu było:

  1. Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego i nowej wystawy stałej Wawel Podziemny. Lapidarium. W piwnicach zamku wawelskiego udostępniono do zwiedzania szereg detali architektonicznych i kamiennych rzeźb, wybrane kamienne „cegiełki”, dzięki którym sfinansowano odbudowę Wawelu, pokazano sposoby rekonstrukcji uszkodzonych elementów oraz przedstawiono sylwetki ludzi odpowiedzialnych za odbudowę zamku.
  2. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Starym Spichlerzu przy placu Sikorskiego. Na 3-ch kondygnacjach Starego Spichlerza ulokowano wspaniałą wystawę dzieł Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwszechstronniejszych twórców polskich. Znajdują się tam m.in. portrety własne artysty, jego rodziny i znajomych, projekty witraży z kościoła Franciszkanów w Krakowie, propozycje mebli oraz dekoracji teatralnych.
    Stałym punktem wycieczek w Krakowie jest spacer po krakowskim rynku, wizyta w Kościele Mariackim i Sukiennicach, co udało się zrealizować w czasie wolnym.
    Przewodnikiem wycieczki była pani Ewa Gatnar, która w interesujący sposób uzupełnia informacje dotyczące nie tylko zwiedzanych obiektów, ale również historii odwiedzanych miast.


24.X.2023 Wycieczka do Katowic i Będzina.

W Katowicach zwiedzono Archikatedrę Chrystusa Króla i Panteon Górnośląski. Poznano historię budowy archikatedry oraz wiele ciekawostek związanych z archidiecezją katowicką. Następnie zwiedzono Panteon Górnośląski w podziemiach katedry. Panteon Górnośląski to instytucja kultury opowiadająca historię Górnego Śląska poprzez przybliżenie życia i osiągnięć najważniejszych postaci „stąd” – ludzi kościoła, powstańców śląskich, ofiar totalitaryzmów oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sportu. W krypcie grobowej biskupów katowickich podziwiano piękne polichromie autorstwa Joanny Piech i Romana Kalarusa. Z tarasu widokowego na dachu Archikatedry oglądano panoramę Katowic i ich okolic oraz montaż figur na szczycie fasady. Kolejnym punktem programu był warowny zamek w Będzinie z bogatą kolekcją broni. Przewodnikiem wycieczki była pani Ewa Gatnar, która jak zwykle przekazała szereg informacji dotyczących Katowic oraz zwiedzanych obiektów.


Wycieczka do Wrocławia.

W dniach 9 i 10.11.2023 odbyła się wycieczka do Wrocławia, która była ostatnim działaniem w ramach projektu „ Genialny umysł w każdym wieku”, realizowanym przez Akademię Humanitas z Sosnowca. W wycieczce uczestniczyło 64 seniorów z Rybnika. Program wycieczki był bardzo bogaty i zrealizowany w całości. Odbył się spacer z przewodnikiem po starym mieście (rynek, Ostrów Tumski, katedra św. Jana Chrzciciela), zwiedziliśmy Panoramę Racławicką i Ogród Botaniczny, Wrocławskie ZOO, Halę stulecia. Oglądnęliśmy pokaz fontanny multimedialnej zlokalizowanej na Pergoli, która jest jedną z największych w Europie.



24.06.2023 „Zdrowo i aktywnie w Wieliczce”.

Grupa słuchaczy, uczestników projektu „Genialny umysł w każdym wieku” spędziła sobotni poranek w podziemnych komorach solnych Kopalni „Wieliczka”. W programie pobytu odbyły się ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające pod okiem fizjoterapeutów Uzdrowiska „Wieliczka”. Po wyjeździe na powierzchnię odbył się spacer na Rynek Górny, gdzie podziwiano m.in. zabytkowe kamienice, pochodzące głównie z XIX w. oraz malowidło 3D na płycie rynku.


W dniu 19 czerwca odbyła się wycieczka, której głównym celem było zwiedzanie zamku Grodziec Śląski (gmina Jasienica, powiat bielski) oraz spacer Doliną Luizy w Wapienicy (nad sztuczne jezioro Wielka Łąka i zaporę im. Ignacego Mościckiego).

Ten godny uwagi XVI-wieczny zamek po wieloletniej rewitalizacji został otwarty dla zwiedzających w styczniu 2023. Ekspozycja w zamku jest niezwykle bogata. Zwiedzono sale rycerską, myśliwską , zbrojownię, sale reprezentacyjne , kuchnię zamkową oraz piwnice zamkowe. Jedna z sal poświęcona jest Józefowi Bożkowi, pochodzącemu ze Śląska Cieszyńskiego wynalazcy , konstruktora, mechanika zwanego śląskim, czeskim czy też śląsko- czeskim Stephensonem. Obecnie na zamku prezentowane są prywatne zbiory obecnego właściciela, przedsiębiorcy Michała Bożka. Po zwiedzeniu zamku odbył się spacer doliną Wapienicy do zapory wodnej, wybudowanej w latach 1929 - 1932.Przewodnikiem wycieczki była pani Ewa Gatnar, która jak zwykle przekazała szereg informacji dotyczących zwiedzanych obiektów oraz ciekawostek związanych ze Śląskiem.


Wycieczka do Karwiny i na „Festiwal Śląskie Smaki”.

W niedzielę, 4 czerwca 2023 r. kilkunastoosobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w wycieczce do Karwiny i Jastrzębia Zdroju. W programie wycieczki było zwiedzanie zabytkowego pałacu rodziny Larisch przy rynku frysztackim, stanowiącym historyczne centrum Karwiny oraz „krzywego” kościoła pw. św. Piotra z Alkantary. Następnie, już w Jastrzębiu Zdroju odbyło się spotkanie z pasjonatem panem Krzystofem Zagają, który zaprezentował kolekcję około 12 000 dzwonków z całego świata. Odbył się również spacer po dawnym uzdrowisku z przewodnikiem, a następnie degustowano śląskie potrawy podczas Festiwalu Śląskie Smaki. Kulminacyjnym punktem wycieczki był występ zespołu Śląsk. Wycieczkę zorganizował rybnicki oddział PTTK .


Wycieczka do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

W dn. 28 lutego 2023 r. odbyła się wycieczka do Planetarium Śląskiego, które przeszło gruntowną modernizację. W programie wycieczki było zwiedzanie stałej wystawy pn. Geofizyka oraz udział w seansie „Saturn i jeszcze dalej”. Wystawa pn. Geofizyka to interaktywna ekspozycja, na której poznano zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. W specjalnych komorach porównywaliśmy różne strefy klimatyczne, przeżywaliśmy symulowane trzęsienia ziemi, oglądaliśmy Ziemię i inne planety z kosmosu , a niektórym osobom udało się zapowiedzieć pogodę w specjalnym studiu. Wykorzystując piękną pogodę odbył się spacer po parku, podczas którego podziwiano Galerię Rzeźby Śląskiej.



Więcej zdjęć >>> <<<

W dniu 18.10.2022 odbyła się zaplanowana przed pandemią wycieczka do Nieboczów i Lubomi.

Nieboczowy to czwarta w Polsce wieś przeniesiona w związku z budową zbiornika wodnego , tym razem suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Pierwszym punktem programu była wizyta w Domu Kultury im. Bohaterskich Nieboczowików, gdzie spotkano się z dyrektorkami Domu Kultury i przedszkola oraz przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich. Przy pysznym kołaczu i kawie panie podzieliły się wspomnieniami dotyczącymi przenosin na nowe miejsce. Następnie odbył się spacer po nowych Nieboczowach. Dawna wieś Nieboczowy, leżąca ok. 7 km na północny zachód od obecnych Nieboczów, określana jest jako Nieboczowy (uroczysko). Wykorzystując piękną jesienną pogodę udano się do miejscowości Buków na spacer po wale polderu oraz zwiedziliśmy kaplicę Matki Boskiej Różańcowej. Kolejnym punktem programu był spacer po groblach między stawami Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego „Wielikąt” w Lubomi oraz wieża widokowa z panoramą doliny Odry w miejscowości Pogrzebień. Przewodnikiem wycieczki była p. Ewa Gatnar , która jak zwykle przekazała wiele ciekawostek historycznych związanych ze zwiedzanymi miejscowościami.


18.06.2022 Wycieczka do Raciborza

Słuchacze UTW uczestniczyli w wycieczce do pobliskiego Raciborza. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego, wpisanego do rejestru zabytków w maju 2010r. Podziwiano zabytkowe urządzenia oraz starsze sejsmografy ( rejestr analogowy). Porównywano zapisy wstrząsów sejsmograficznych oraz po wybuchach jądrowych. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie odnowionej Kaplicy Zamkowej nazywanej śląską Saint-Chapelle, Sali tortur oraz wystaw czasowych i stałych w raciborskim zamku. Wycieczka zakończyła się spacerem po Arboretum Bramy Morawskiej. Przewodnikiem wycieczki była p. Ewa Gatnar, która przekazała szereg informacji o regionie i zwiedzanych zabytkach.

>>>więcej zdjęć<<<

W środę 10 listopada 2021 grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku uczestniczyła w wycieczce historyczno – krajoznawczej na Śląsk Cieszyński - do Skoczowa i okolic.

Pierwszym punktem programu było wizyta w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, gdzie zapoznano się z historią i tradycjami Ziemi Cieszyńskiej. Zwiedzono stałą ekspozycję , poświęconą patronowi muzeum( wyposażenie gabinetu, biblioteka, portrety itp.) oraz ekspozycję przygotowaną na obchody 130. rocznicy urodzin pisarza pt. „Świat bajek” Gustawa Morcinka. Po krótkim odpoczynku w pobliskiej cukierni i spacerze po skoczowskim rynku udano się na wzgórze Kaplicówka, z którego podziwiano panoramę Beskidu Śląskiego. Kaplicówka to miejsce czci św. Jana Sarkandra oraz miejsce pamięci o św. Janie Pawle II. Następnie udano się do miejscowości Rudzice, gdzie zapoznano się z twórczością malarską Floriana Kohuta, w Jego Galerii „Pod strachem polnym”. W pobliżu galerii, w lesie bukowym znajduje się kaplica św. Wendelina z cudownym źródełkiem, którego woda wspomaga leczenie chorób oczu i gardła. Wycieczka zakończyła się spacerem po urokliwej starówce w Strumieniu. Przewodnikiem wycieczki była p. Ewa Gatnar, która przekazała dużo informacji historycznych i ciekawostek , związanych ze zwiedzanymi obiektami.

W deszczową środę 6 października 2021 grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku uczestniczyła w wypadzie krajoznawczym trasą Chudów - Bujaków - Mikołów. Głównym celem były ogrody botaniczne, ale wpierw rzuciliśmy okiem na odbudowaną wieżę i ruiny zamku w Chudowie oraz jego obejście - ogólną wesołość wzbudziła wydrążona topola Tekla, którą można zwiedzić w dosłownym znaczeniu tego słowa. Po spotkaniu z proboszczem parafii św. Mikołaja w Bujakowie w sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej - patronki środowiska naturalnego - podziwialiśmy przykościelny ogród botaniczny stworzony w latach 70. XX wieku przez jednego z poprzednich gospodarzy tej świątyni. W restauracji „Sośnia Góra” - na terenie Ogrodu Żółtego Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie - odpoczęliśmy przy kawie i ciastku, więc nieodpuszczający deszcz nie zniechęcił nas do spaceru po Ogrodzie Czerwonym, przepięknym w barwach jesieni. Motywem historycznym łączącym niektóre z odwiedzonych miejsc były niezwykłe losy górnośląskiego przemysłowca - „króla cynku” Karola Goduli (1781-1848) oraz spadkobierczyni jego fortuny - „śląskiego Kopciuszka” Joanny Gryzik von Schaffgotsch (1842-1910). E.G.

24.06.2021 Wyjazd edukacyjny do Rud Raciborskich.

Pierwszym punktem programu była wizyta na pożarzysku, gdzie zapoznaliśmy się z metodami ochrony przeciwpożarowej lasów. Następnie odbył się spacer po rezerwacie ptactwa wodnego „Łężczok” w Nędzy. Na obszarze ponad 400 ha występuje około 190 gatunków ptaków wodnych. Ten bardzo ważny dla zachowania bioróżnorodności obszar wpisany jest na listę Natura 2000. Na stawach króluje kotewka – orzech wodny, która znalazła się w herbie Rybnika. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim w Nędzy. Po zwiedzeniu szkółki kontenerowej nasion odbyło się spotkanie integracyjne przy kawie, herbacie i pieczonych kiełbaskach. Podczas spotkania wręczono dyplomy PTTK dla aktywnych seniorów oraz ogłoszono konkurs na nazwę grupy nordic walking. Każdy uczestnik otrzymał mapę Lasy Rudzkie oraz przewodnik po Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Przewodnikiem była pani Karolina Witek, która z wielką pasją opowiadała o lasach rudzkich oraz cierpliwie odpowiadała na zadawane pytania.

9.06.2021 Słuchacze UTW uczestniczyli w wycieczce „Nad Górną Odrą - przyrodnicze i historyczne atrakcje gminy Krzyżanowice”.

Wycieczkę rozpoczął spacer wzdłuż brzegów Odry w okolicach Chałupek, a piękne meandry podziwiano z wieży widokowej ( 114 metalowych schodów, wysokość 27 metrów).Obszar ten leży na granicy Krzyżanowic i czeskiego Bohumina i objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. Następnie udano się do Tworkowa. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wysłuchano ciekawej opowieści o tzw. klątwie tworkowskiej. Kościół ten to perła górnośląskiego baroku (z bogatym wystrojem i sarkofagami rodziny Reiswitzów z poł. XVII w., a następnie zwiedzano pałac, obecnie po rewitalizacji - w stanie trwałej ruiny. Po krótkim odpoczynku w cieniu parkowych drzew udano się do Krzyżanowic, gdzie w pięknym parku usytuowany jest „pałac”. Pałac zaadaptowano na potrzeby domu pomocy społecznej, zaś na ścianie frontowej znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Ludwika van Bethowena i Franciszka Liszta, kompozytorów zaprzyjaźnionych z właścicielami pałacu.
Przewodnikiem wycieczki była pani Ewa Gatnar, która przekazała szereg ciekawostek geograficznych znacznie wykraczających poza tematykę wycieczki.

26.09.2020 Wycieczka: Dobrodzień – Ozimek – Turawa

Podczas kolejnej wycieczki, zorganizowanej przez BT „Raditur” zwiedziliśmy:
Dobrodzień – miasto kojarzone z produkcją mebli. Odbył się spacer po parku, w którym znajduje się najstarszy zabytek miasta – kamienny most z 1610r. oraz dwór (obecnie hotel), tablica pamiątkowa po spalonej synagodze, piękny rynek.
Ozimek – miasto, które posiada wielowiekowe tradycje kuźnicze i hutnicze. Znajduje się tutaj najstarsza hutąa żelaza, założona w 1754r. Zwiedziliśmy, otwarte niedawno Muzeum Hutnictwa Małej Panwi oraz wyjątkowy zabytek, najstarszy wiszący most żelazny w Europie z 1827r.
Kolejnym punktem wycieczki był relaks nad Jeziorem Turawskim, połączony z pieczeniem kiełbasek.

W dniu 14 września br. grupa studentów uczestniczyła w wycieczce do Kromeryża i Stramberku w Czechach. W Kromeryżu zwiedzono piękne ogrody: zamkowy i kwiatowy wpisane na listę zabytków przyrody UNESCO. W Stramberku odbył się spacer na wzgórze Kotouc, gdzie znajduje się rezerwat przyrodniczy z pomnikami czeskich bohaterów narodowych oraz z jaskinią Sipka ( w której odkryto szczątki prehistorycznych zwierząt i neandertalskiego dziecka). Następnie zwiedzano centrum miasteczka z uroczymi uliczkami i drewnianymi domkami z XVIII i XIX wieku. Odbyła się również degustacja przysmaków morawskich: gulaszu na piwie oraz piernikowych uszu

.
6.03.2019 Wycieczka do Katowic.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Izby Pamięci Kopalni Wujek, wizytę w Muzeum Organów oraz spacer ulicą Mariacką, od Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, obok starego dworca kolejowego aż do Katedry Chrystusa Króla. Uczestniczy wycieczki mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia zwiedzanych obiektów oraz otrzymali mini przewodniki z opisem zwiedzanych miejsc.

Wycieczkę zorganizowało Biuro Turystyczne Raditur.

link do zdjęć z wycieczki

Regulamin organizacji wycieczek.

UTW Rybnik organizuje wyłącznie jednodniowe wycieczki – na podstawie
Uchwały nr 7/2016 Zarządu UTW Rybnik
z dn. 13 września 2016 roku.


Jednodniowe wycieczki edukacyjne mogą być organizowane po spełnieniu następujących wymogów:
  1. Organizator wyjazdu przedstawia Zarządowi program wycieczki, wysokość opłat, wstępny kosztorys, termin wyjazdu i uzyskuje zgodę Zarządu.
  2. Wyjazd powinien być ubezpieczony od NNW(Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków), a na wycieczkach zagranicznych także od KL (koszty leczenia).
  3. Opłaty uczestników obejmują przejazd, ubezpieczenie oraz należności przewodników. Koszty wyżywienia i biletów wstępu uczestnicy regulują indywidualnie.
  4. Wpisanie na listę uczestników następuje tylko po wpłaceniu całkowitego kosztu wycieczki.
  5. Rezygnacja z udziału w wycieczce po zamknięciu listy uczestników powoduje utratę wpłaconej kwoty.
  6. Opłaty uczestników wycieczki organizator wpłaca się na konto UTW Rybnik wg imiennej listy.
  7. Koszty podstawowe wycieczki organizator rozlicza u skarbnika UTW wg faktur do 5 dni po powrocie, w obecności prezesa lub jego zastępcy i losowo wybranego uczestnika.
  8. Organizator składa Zarządowi pisemne sprawozdania z odbytej wycieczki.
  9. W przypadku organizacji wycieczki przez Biuro Podróży ustala się koordynatora wyjazdu (osobę odpowiedzialną za kontakt z Biurem).

16.10.2018 Wycieczka do Opola.

Studenci UTW podczas kolejnej wycieczki zwiedzali Opole. W pierwszej kolejności - stare miasto ( mury obronne, Wzgórze św. Wojciecha, kościół św. Trójcy z grobami książąt piastowskich, kościół św. Krzyża), następnie Muzeum Śląska Opolskiego, Dom lodowy nad stawem zamkowym oraz amfiteatr, gdzie odbywa się festiwal piosenki polskiej. Wysłuchano niezwykle barwnej opowieści kapitana żeglugi śródlądowej podczas rejsu po Odrze. Oprócz dobrych humorów turystom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Organizatorem wyjazdu było Biuro Turystyczne Raditur z Gliwic.


12-14.X. 2018 Bieszczady

Grupa studentów UTW wspólnie z seniorami z Raciborza uczestniczyła w wycieczce w Bieszczady, podczas której zwiedzono:
Sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu, Iwonicz Zdrój, Muzeum Bojków w Myczkowie. Myczkowce (ogród biblijny oraz zespół 140 miniatur cerkiewek i innych kościołów drewnianych z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy), cerkiew w Smolniku, cmentarz wojenny w Baligrodzie oraz wiele innych miejscowości wzdłuż dużej pętli bieszczadzkiej. Odbyło się również ognisko oraz rejs po Solinie. Piękna słoneczna pogoda podkreśliła uroki złotej, polskiej jesieni. Wycieczkę zorganizowało Biuro Turystyczne „Agata” z Kamienia.


19.06.2018 Wycieczka: Bytom - Piekary Śląskie.

Kontynuując cykl wycieczek po Górnym Śląsku grupa turystów wybrała się do Bytomia i Piekar Śląskich. W pierwszej kolejności zwiedzono wystawę "Twój Vincent van Gogh. Obrazy z filmu" w Muzeum Górnośląskim. Następnie odbył się spacer po Bytomiu podczas którego podziwiano secesyjne kamienice, dawne mury miejskie, zegar słoneczny i wiele innych miejsc. Po krótkim odpoczynku na rynku pojechaliśmy do Piekar Śląskich. Pobyt w Piekarach rozpoczęliśmy spacerem na Kopiec Wyzwolenia - usypany w latach 1932-1937, następnie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą - miejsce kultu maryjnego, nowe Muzeum Sanktuaryjne oraz kościół kalwaryjski.


Wycieczka do Sosnowca.

W dn. 7.05.2018 turyści z UTW udali się do Sosnowca, miasta na prawach powiatu, którego rozwój w XIX w. związany był ściśle z odkrytymi surowcami oraz nadgranicznym położeniem.
Zwiedzono:
- cerkiew prawosławną p.w. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii( przepięknie odrestaurowana budowla z cegły i kamieni, na planie krzyża równoramiennego, z 4 piętrową dzwonnicą)
- były pałac Dietla (założyciela pierwszej przędzalni czesankowej w Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim)
- pałac Schoena, obecnie Muzeum Miejskie
- kościół ewangelicko – augsburski
- Zamek Sielski, gdzie poznaliśmy historię tego najstarszego i najcenniejszego zabytku od czasów średniowiecza. Obecnie znajduje się tam Sosnowieckie Centrum Sztuki. Mieliśmy okazję zapoznać się z wystawami czasowymi lalek i fotografii współczesnej

Na zakończenie odwiedziliśmy cmentarz prawosławny i ewangelicki, na którym znajduję się Mauzoleum Rodziny Dietlów( wpisane na listę zabytków).
Organizatorem wycieczki był p. Radosław Krawczyk z BT Raditur, który tradycyjnie przekazał uczestnikom konspekt z opisem zwiedzanych obiektów.


3.03.2018 - 10.03.2018 Pobyt w Ustroniu.

Grupa studentów z UTW Rybnik z przyjaciółmi oraz seniorów z Czerwionki Leszczyn przebywała na tygodniowym turnusie rehabilitacyjno – wypoczynkowym w ośrodku Magnolia w Ustroniu. Pakiet sanatoryjny obejmował 10 zabiegów zleconych przez lekarza. Bardzo atrakcyjne były imprezy towarzyszące: spacer po Ustroniu, na Równicę i Czantorię, wycieczka do Łodygowic, Żywca i Rychwałdu czy też spotkanie z folklorem góralskim. Zabiegi na bardzo wysokim poziomie, miła obsługa, smaczne i obfite jedzenie spowodowały, że być może za rok spotkamy się znowu w tym samym ośrodku.


14.02.2018 wycieczka do Zabrza – miasta stali i węgla, z cyklu „Zapomniany Górny Śląsk”

W zimowej scenerii odbyła się wycieczka do Zabrza, której program obejmował zwiedzanie: zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Królowa Luiza” oraz Szybu Maciej, osiedla robotniczego Donnesmarck z zabytkowym stalowym domem, spacer po mieście.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kopalni „Królowa Luiza”, gdzie spędziliśmy ok. 2h. Zejście do podziemi to niesamowita górnicza podróż w czasie. Poznaliśmy historię i zobaczyliśmy ślady ciężkiej pracy górników od początków wydobycia - ręcznego aż po pracę kombajnów. Spacer obejmował przejście labiryntem wyrobisk górniczych, z których najniższe miało 90 cm. oraz przejażdżkę kolejką „Karlik”. Na powierzchni podziwialiśmy piękne secesyjne kamienice z pocz. XX wieku (budynek Poczty, Teatr Nowy – dawne kasyno, Hotel Admiralpalast, Kamienice pod Orłem i inne, zabytkowe osiedle górnicze oraz Sztolnię Dziedziczną. Tradycyjnie, każdy uczestnik otrzymał konspekt z opisem zwiedzanych obiektów.
Organizatorem wycieczki było Biuro Raditur.

Wycieczka do Warszawy.

W dniach 9 -11.09.2014r. 48 osobowa grupa naszych studentów odwiedziła Stołeczne Miasto - Warszawę. Zwiedzono m.in. Wilanów, Łazienki Królewskie, Stadion Legii, Centrum Nauki „Kopernik”, Stare Miasto, Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście. W pierwszym dniu odbyła się impreza integracyjna, na której wszyscy szampańsko się bawili

We wtorek, 24 czerwca br. sekcja turystyczna zorganizowała wycieczkę do Czech.
Program wycieczki obejmował :
- wyjście na Pradziada (najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, szósty w całym paśmie Sudetów)
- zwiedzanie Karlowej Studanki, pięknej miejscowości uzdrowiskowej w paśmie górskim Jesioniki
- zwiedzanie arboretum w Nowym Dworze, gdzie oprócz okazałych drzew z pięciu kontynentów, krzewów i egzotycznych roślin podziwiać można było wystawę żywych motyli.

       
       
Wycieczka do Cieszyna - 1.04.2014r.

     

Niezwykle bogaty program zwiedzania zrealizowano podczas kolejnej wycieczki. Zwiedzono Wzgórze Zamkowe z XI Romańską Rotundą i Wieżą Piastowską, cieszyńską starówkę i Cieszyńską Wenecję, pałac Habsburgów z XIX w. oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Podczas spaceru po czeskim Cieszynie podziwiano kwitnące magnolie. Wycieczkowiczom tradycyjnie już towarzyszyła piękna , słoneczna pogoda.

18.03.2014r. Sezon turystyczny rozpoczęty!

  Ponad 40 osobowa grupa turystów zainaugurowała sezon turystyczny wycieczką do Raciborza. Zwiedzono: kościoły - Św. Jakuba, WNMP, Jana Chrzciciela, Rynek, Zamek Piastowski z kaplicą i skarbcem oraz klasztor - muzeum Sióstr Dominikanek, w którym wyeksponowana jest oryginalna mumia egipska. Część integracyjna wycieczki odbyła się w Browarze Zamkowym, który posiada jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa sięgającą początków XVI wieku.